Våriris
Clairette 15kpl
Iris reticulataProduktkoden: 69260
| Antal | 1-4 | 5+ |
|---|---|---|
| Styckpris | 6,80€ | 5,44€ |
| Rabatt | - | 20% |
Produkt info:
Höjd: 10-12cmAntal: 15
Storlek: 6/7cm
Blommar: mars - april
Våriris 'Clairette' förtrollar med sina känsliga ljusblå kronblad, kompletterade med vita och mörkblå detaljer. Blommorna är vackert luftiga och lätta, men ändå iögonfallande i tidiga vårens rabatt. Denna lilla sort passar utmärkt i krukor och stenpartier. Blommar ofta i början av april. En lättskött och charmig liten iris.
Passar bra tillsammans med botaniska krokusar och andra tidiga lökar.
Växtplats: Solig till halvskuggig
Jordmån: Väldränerad, lätt och sandig jord
Planteringsdjup: Cirka 8 cm
Våriris (Iris reticulata) är en tidig vårblommande växt som tillför trädgården vackra och klara färger. Blommorna är ofta blå, violetta eller gula med fina mönster. Våriris passar utmärkt i stenpartier, som kantväxt och i krukodling. Den trivs bäst på en solig eller halvskuggig plats med väldränerad jord. Våririsen blommar tidigt på våren, ofta redan i mars, och blomningen varar i flera veckor. En lättskött och härdig sort som återkommer år efter år och sprider färg till våren.
Dessa små lökar passar utmärkt för drivning. Plantera lökarna i kruka, håll svalt (+5–9?°C) i 10–12 veckor och flytta till ljust och varmt – blomningen startar inom några veckor och ger vårens färger inomhus. Iris reticulata är ett lätt och effektfullt val för vinterdrivning.
Det finns inga recensioner för tillfället.
Skriv en recension

