Cyklamennarciss
Carice
Narcissus cyklamineusProduktkoden: 17315
| Antal | 1-4 | 5+ |
|---|---|---|
| Styckpris | 6,35€ | 5,08€ |
| Rabatt | - | 20% |
Produkt info:
Höjd: 20-30cmAntal: 5
Storlek: 12/14cm
Blommar: april - maj
En vacker och elegant vårblommande narciss med ljusa blommor som ger ett fräscht uttryck i trädgården. De fina blommorna passar utmärkt i vårplanteringar och tillsammans med andra vårblommande lökväxter.
‘Carice’ är en lättskött lökväxt som trivs i sol till halvskugga i näringsrik och väldränerad jord. Den passar fint i rabatter, naturplanteringar, under buskar och i krukor. Narcisser återkommer år efter år och förökar sig gradvis där de trivs.
Passar vackert tillsammans med exempelvis pärlhyacinter, tulpaner, vårstjärnor och hundtandsliljor.
Narcisser är underbara och lättskötta vårlökar som återkommer år efter år med ännu rikligare blomning. Djuren lämnar dem oftast ifred tack vare deras naturliga ämnen, vilket gör dem särskilt tåliga i trädgården. Blommorna är väldoftande och vackra både i rabatten och som snittblommor.
Lökarna planteras på hösten när temperaturen börjar sjunka. Om vintern kommer tidigt kan man täcka planteringsplatsen lätt för att hjälpa lökarna att rota sig. Vissa sorter lämpar sig för drivning i kruka – perfekt till exempel till påsk.
Narcisser passar fint både i grupper, som breda mattor, längs kanter eller i stenpartier. När blomningen är över vissnar bladen ner – då är det bra att kombinera med bredbladiga perenner som funkia (Hosta) eller daglilja (Hemerocallis) som döljer blasten.
Tillför lökgödsel vid plantering och ge näring även på våren när tillväxten börjar. På så sätt säkrar du en färgstark och rik blomning år efter år.
Det finns inga recensioner för tillfället.
Skriv en recension