Valmistaja: Lefeber

Kevättähti
25kpl

Chionodoxa luciliae
Tuotekoodi: 39012
Määrä 1-4 5+ 
Kappalehinta 5,60€ 4,48€
Alennus - 20%
Loppuunmyyty tälle kaudelle

Tuotekuvaus:

Korkeus: 10-15cm
Määrä: 25
Koko: 5/6cm
Kukkimisajankohta: maaliskuu - huhtikuu

Chionodoxa luciliae on varhainen kevään kukkija, joka muodostaa tiheitä, matalia ryhmiä. Sen kirkkaat, tähdenmuotoiset kukat ovat sinivioletit ja avautuvat keväällä tuoden iloa kukkapenkkiin ja luonnonmukaisiin istutuksiin. Kukinnan jälkeen lehdet kuihtuvat nopeasti, antaen tilaa muille kevätkukkijoille. Kasvi leviää myös nurmikkoon muodostaen luonnonmukaisia kukkivia laikkuja.

Kevättähti on kotoisin Välimeren alueen vuoristoilta ja viihtyy parhaiten aurinkoisessa tai puolivarjoisessa paikassa hyvin ojitetussa, humuspitoisessa maassa. Se sopii erinomaisesti kivikkoihin, reunuskasviksi ja ruukkuihin. Varhainen kukkija, leviää myös nurmikkoon, nopeasti kuihtuvat lehdet

Chionodoxa luciliae sopii kauniisti yhteen narsissien (Narcissus), krookusten (Crocus) sekä helmililjojen (Muscari) kanssa. Sen sinivioletit kukat luovat kauniin kontrastin kevätkukkijoiden joukossa.

Kasvupaikka: Aurinkoinen tai puolivarjoinen
Kasvualusta: Hyvin ojitettu, humuspitoinen maa


Chionodoxa – nopea ja varhainen hyötökukkija! Kevättähti sopii erinomaisesti ruukkukasvatukseen ja kerrosistutuksiin. Istuta sipulit ruukkuun siten, että kärjet näkyvät, pidä viileässä (+5–9?°C) 10–12 viikkoa ja siirrä valoisaan ja lämpimään – kukinta alkaa muutamassa viikossa, tuoden kevään värit sisätiloihin. Pieni koko tekee Chionodoxasta täydellisen yhdistettäväksi muiden aikaisin kukkivien hyötettävien sipulikasvien kanssa.



Tällä hetkellä ei löydy tuotearvioita.

Kirjoita arvio