Citronmeliss
Mandarina

Produktkoden: 4174 7,50€
Antal: st

Produkt info:

Antal: 15 siementä

En traditionell kryddväst, med en tydlig smak och doft av mandarin. Färska och torkade blad används mycket som dekorationoch som krydda i fisk- och hönsrätter, efterrätter och sallader. Av de torkade bladen blir det gott te. Vacker marktäckare med utbrett växtsätt, passar bra som kantväxt till lådor och krukor.

En klassisk citronmeliss med en underbar doft och smak av mandarin. Använd bladen färska eller torkade till en rogivande kopp te eller för att toppa ett vackert bakverk. Förodla dina plantor med citronmeliss under våren. Så glest i såjord och sätt en planta per kruka i gödslad jord när de är stora nog att hantera. Utplantera efter frost eller behåll plantan i en kruka på uteplatsen. Även under sommartid går det att förodla citronmeliss i krukor. När plantorna är stora nog att hantera så kan du antingen plantera ut på växtplatsen eller behålla en planta per kruka. Till hösten kan du fortsätta med förodlingen inomhus för att ha tillgång till dekorativa blad inne hela vintern. Vill du dessutom ha en planta redo tidigt på våren? Du kan då börja förodla under vintern, plantorna går sedan att plantera ut efter frost!

Förkultiveras inomhus i såjord i mars-april. Så glest i såjord. Håll fuktigt. Sätt 1 planta/kruka i gödslad jord när de är stora nog att hantera. Ställ ljust, vattna och gödsla. Planteras ut efter att den vants vid uteluft efter att frostnätterna slutat. Odlas bäst i kruka, övervintras då i skydd från köld i kallt växthus eller liknande. Kan även sås ut direkt på växtplatsen när marken varmnat.


Här hittar du krukor till örterna.

Med Retro-örtsaxen och Kökets kryddsax tar du enkelt tillvara örterna.



---

Vår egen kock Mikko Virtanen har valt ut de bästa nyttoväxterna till en egen produktgrupp.
Med över 30 års erfarenhet som professionell kock vet han vilka sorter som smakar allra bäst – och vill nu dela med sig av denna kunskap till er.

I Mikkos och Emmas kök förenas passionen för mat med rena och färska råvaror från den egna odlingen.
Mikkos gedigna matlagningskunnande och Emmas kunskap om odling – samt vilka växter som trivs och ger bäst resultat – ligger till grund för denna noggrant utvalda grupp av nyttoväxter.

Här har vi samlat sorter som fungerar lika bra i odlingen som på tallriken, med smaken i fokus.

 I köket experimenteras det med nya grödor, nya smaker och recept, och dessa kommer vi att dela med er allt eftersom tiden räcker till.

Denna produktgrupp utvecklas och utökas kontinuerligt, och vi tar gärna emot era önskemål –
vilka nyttoväxter eller råvaror vill ni att vi ska prova härnäst?

Det finns inga recensioner för tillfället.

Skriv en recension