Snökrokus
Striped Bird 30kpl
Crocus tommasinianusProduktkoden: 50371
| Antal | 1-4 | 5+ |
|---|---|---|
| Styckpris | 12,95€ | 10,36€ |
| Rabatt | - | 20% |
Produkt info:
Höjd: 10cmAntal: 30
Storlek: 7/8cm
Blommar: mars - april
En charmig vårblommande krokus med vackra lavendeltonade kronblad dekorerade med violetta strimmor. De inre kronbladen har blåvioletta nyanser som ger blomman ett vackert färgspel och ett elegant uttryck.
‘Striped Bird’ ger tidig färg och liv åt vårträdgården direkt efter vintern. Den passar utmärkt i rabatter, stenpartier, gräsmattor och krukor. Vårkrokus trivs i sol till halvskugga i väldränerad jord och förökar sig med tiden till vackra blommande grupper.
Krokusar – tidiga och lätta att driva! Dessa små och rikblommande lökar passar utmärkt för krukodling. Plantera tätt i kruka, håll svalt (+4–8 °C) 10–12 veckor och flytta till ljust – blomningen startar inom några veckor och ger vårens färger inomhus.
Krokusar utgör en mångsidig grupp låga lökväxter som är bland de första att blomma på våren. De gläder med sina klara och varierande färger i vitt, gult, blått och purpur. Krokusar sprider sig lätt och passar utmärkt i naturlika planteringar samt som kantväxter i rabatter. De trivs i soliga till halvskuggiga lägen med väldränerad, lätt mulljord och tillför trädgården en frisk och livfull vårkänsla.
Krokusar passar utmärkt ihop med andra tidiga vårblommor såsom
-
Scilla (scilla)
-
Chionodoxa (vårstjärnor)
-
Eranthis (vintergäck)
-
Corydalis (nunneört)
Dessa växter kompletterar varandra i färg och blomningstid och skapar en rik och mångsidig vårplantering.
Det finns inga recensioner för tillfället.
Skriv en recension