Frilandstomat
Incas F1
Produktkoden: 6242
7,10€
Produkt info:
Antal: 15 siementäEn medel-tidig San Marzano-typ för frilandsodling. 80-90 g stora köttiga tomater utan grön nacke. Spricker inte. Skalet lossnar lätt, passar bra till såser.
Förkultiveras inne i krukor i februari-april. Täck sådden med plast med hål. Gror i 22-25 grader, vartefter flyttas till 18-20 grader och ljust. Planteras ut eller i växthus, när risken för frost är över. Busktomat, tjuvarna tas inte bort.
Förkultivering:
Använd såjord till fröna och håll sådden fuktig. Täck gärna sådden med plast eller ställ i minidrivhus så håller sig jorden fuktig längre. Den optimala såtemperaturen är 18-21°C. När plantorna tittat upp, ställ dem på en ljus och svalare plats för att få knubbiga och välmående plantor. Använd gärna extrabelysning, det förhindrar att plantorna blir långa och gängliga.
När plantorna kan hanteras och har fått sina första karaktärsblad (bladpar nummer två) är det dags att plantera om dem i en lite större kruka. Vänta inte för länge med omplanteringen, det är nu de behöver en mer gödslad jord för att klara av en kraftig tillväxt. Sätt en planta i en 7 till 10 centimeter stor kruka fylld med gödslad jord (till exempel blomjord). Små plantor är känsliga och vid omplantering mår de bäst av att hanteras genom att hålla i bladen och inte i stjälken. Eftersom tomater kan bilda nya rötter längs med hela stjälken kan plantorna sättas djupt i nya krukan, då stimuleras tillväxt av nya rötter.
Vid utplantering, vänta tills lägsta nattemp är +8°C. Eventuellt kan plantorna behöva en extra omplantering innan de sätts på sin slutgiltiga växtplats.
Det finns inga recensioner för tillfället.
Skriv en recension