Valmistaja: Lefeber

Jaloleinikki värisekoitus

Ranunculus
Tuotekoodi: 29900 6,65€
Loppuunmyyty tälle kaudelle
Myynnissä keväällä

Tuotekuvaus:

Määrä: 15
Koko: 7/8cm
Kukkimisajankohta: elokuu -

 Ranunculus värisekoitus tarjoaa kauniita ja kerrottuja kukkia monissa sävyissä, jotka sopivat niin kesäkukkapenkkiin, ruukkuistutuksiin kuin leikkokukaksi. Kukkii runsain kukinnoin ja tuo näyttävää väriä puutarhaan tai terassille. Mukulat esikasvatetaan ruukuissa, jolloin taimet saavat vahvan kasvun, ja ne siirretään ulos aurinkoiseen paikkaan hallavaaran mentyä ohi. Syksyllä mukulat kaivetaan ylös ja säilytetään viileässä ja kuivassa talven yli, jotta ne voidaan istuttaa uudelleen seuraavana keväänä.

Mukulat liotetaan haaleassa vedessä noin 4–6 tuntia ennen istutusta, jotta ne heräävät kasvuun. Ulos ne istutetaan keväällä, kun maa on lämmennyt. Esikasvatus ruukuissa kannattaa aloittaa jo huhtikuussa, jolloin kasvuolosuhteita on helpompi hallita.

Leinikit viihtyvät aurinkoisessa tai puolivarjoisessa, tuulelta suojaisassa paikassa. Ne eivät pidä kovista tuulista. Maaperän tulee olla hyvin vettä läpäisevä ja ravinteikas. Kastele tasaisesti, mutta vältä liiallista märkyyttä, sillä mukulat mädäntyvät helposti. Kukinnan aikana säännöllinen lannoitus parantaa kasvua ja kukkien kestävyyttä.

Leinikit kukkivat yleensä 8–12 viikkoa istutuksesta. Ne ovat pitkäikäisiä ja kestäviä leikkokukkia. Suomessa ne eivät talvehdi ulkona, joten mukulat tulee nostaa syksyllä, kuivata ja säilyttää viileässä, kuivassa paikassa seuraavaan kevääseen.

 


Ei voida tilata yhdessä pikkutaimien ja hyötykasvien taimien kanssa! Näitä ei voida toimittaa samassa lähetyksessä.

 

 Alkuperämaa: Alankomaat

Tällä hetkellä ei löydy tuotearvioita.

Kirjoita arvio