Kultasahrami
Romance 25kpl
Crocus chrysanthusTuotekoodi: 50157
| Määrä | 1-4 | 5+ |
|---|---|---|
| Kappalehinta | 6,50€ | 5,20€ |
| Alennus | - | 20% |
Tuotekuvaus:
Korkeus: 6cmMäärä: 25
Koko: 5/7cm
Kukkimisajankohta: maaliskuu - huhtikuu
Runsaskukkainen krookuslajike, jonka pyöreät kukat loistavat lämpimän kullankeltaisina. Kukat ovat tiiviitä ja avautuvat kevään ensimmäisinä päivinä tuoden eloisaa väriä puutarhaan. Sopii hyvin istutettavaksi ryhmiin tai reunuskasviksi. Runsas kukinta ja kirkas keltainen väri tekevät siitä iloisen kevään merkin.
Kasvupaikka: Aurinkoinen tai puolivarjoinen
Kasvualusta: Hyvin vettä läpäisevä, kevyt multa
Krookukset – varhaisia ja helppoja hyötökukkijoita! Nämä pienet ja runsaskukkaiset sipulit sopivat erinomaisesti ruukkukasvatukseen. Istuta tiiviisti ruukkuun, pidä viileässä (+4–8 °C) 10–12 viikkoa ja siirrä valoisaan – kukinta alkaa parissa viikossa ja tuo kevään värit sisätiloihin.
Krookukset muodostavat monipuolisen ryhmän matalia, sipulikasveja, jotka ovat kevään ensimmäisiä kukkijoita. Ne ilahduttavat kirkkailla ja eri sävyisillä kukillaan, jotka vaihtelevat valkoisesta keltaiseen, siniseen ja purppuraan. Krookukset leviävät helposti ja sopivat mainiosti sekä luonnonmukaisiin istutuksiin että kukkapenkkien reunuskasveiksi. Ne viihtyvät aurinkoisessa tai puolivarjoisessa paikassa hyvin läpäisevässä maassa ja tuovat puutarhaan raikkaan ja eloisan kevään tunnelman.
Krookusten kanssa sopivat mainiosti varhaiskevään sipulikukat ja varhain kukkivat koristekasvit, kuten
-
Scilla (sinililjat)
-
Chionodoxa (kevättähtilajit)
-
Eranthis (talventähti)
-
Corydalis (pystykiurunkannus)
Nämä kasvit täydentävät toisiaan väreiltään ja kukinta-ajaltaan, luoden runsaan ja monipuolisen kevätistutuksen.
Tällä hetkellä ei löydy tuotearvioita.
Kirjoita arvio
