Plommontomat, Körsbärstomat
Santa Victoria F1

Produktkoden: 3168 5,65€
Antal: st

Produkt info:

Antal: 10 siementä

‘Santa Victoria’ är en tidig och rikgivande högväxande tomat som producerar mängder av glänsande, klarröda små plommonformade tomater i långa klasar. Frukterna har tunt skal och en utsökt smak – söt men med en frisk syrlighet.

Sorten är en stamtomat och behöver stöd, sidoskotten avlägsnas. Den trivs bäst i växthus eller på en varm, skyddad plats utomhus. Ger riklig skörd från juni till oktober.

‘Santa Victoria’ har god motståndskraft mot sjukdomar och sprickbildning, vilket gör den till ett pålitligt val även under växlande väderförhållanden. Frukterna väger cirka 14–18 gram.

Perfekt i sallader, varma rätter eller att äta direkt från plantan. Rik på C-vitamin och antioxidanter.


Såråd: Odla tomater från frö

Djupa tomatkrukor som passar till odling

Förkultivering i februari-april 8-10 veckor före utplanterins, när nattemperaturen överskrider +8°C. Tidig sådd kräver tilläggsbelysning.

Använd såjord till fröna och håll sådden fuktig. Täck gärna sådden med plast eller ställ i minidrivhus så håller sig jorden fuktig längre. Den optimala såtemperaturen är 18-21°C. När plantorna tittat upp, ställ dem på en ljus och svalare plats för att få knubbiga och välmående plantor. Använd gärna extrabelysning, det förhindrar att plantorna blir långa och gängliga.

När plantorna kan hanteras och har fått sina första karaktärsblad (bladpar nummer två) är det dags att plantera om dem i en lite större kruka. Vänta inte för länge med omplanteringen, det är nu de behöver en mer gödslad jord för att klara av en kraftig tillväxt. Sätt en planta i en 7 till 10 centimeter stor kruka fylld med gödslad jord (till exempel blomjord). Små plantor är känsliga och vid omplantering mår de bäst av att hanteras genom att hålla i bladen och inte i stjälken. Eftersom tomater kan bilda nya rötter längs med hela stjälken kan plantorna sättas djupt i nya krukan, då stimuleras tillväxt av nya rötter.

Vid utplantering, vänta tills lägsta nattemp är +8°C. Eventuellt kan plantorna behöva en extra omplantering innan de sätts på sin slutgiltiga växtplats.

Basilika, tagetes och persilja skyddar mot skadedjur och främjar tillväxt samt förbättrar smaken.

Det finns inga recensioner för tillfället.

Skriv en recension