Palmukaali
Nero di Toscana
Tuotekoodi: 6113
2,90€
Tuotekuvaus:
Määrä: 400 siementä’Nero di Toscana’ on näyttävä, palmunlehviä muistuttava lehtikaali, jota kutsutaan myös mustakaaliksi. Sen nuoria lehtiä voidaan käyttää raakana salaatteihin, ja suuremmat lehdet sopivat erinomaisesti keittoihin, pataruokiin ja koristeeksi. Kestää kylmää ja antaa satoa aina koviin pakkasiin saakka.
Kasvupaikka:
Aurinkoinen tai puolivarjoinen.
Kasvualusta:
Ravinteikas, kalkittu, syvämultainen ja hyvin vettä läpäisevä maa.
Korkeus:
60–100 cm.
Yhdisteltävät kasvit:
Tilli: karkottaa kaaliperhosia, kaalikoita ja kaalikärpäsiä sekä houkuttelee hyödyllisiä petohyönteisiä.
Selleri ja sipuli: torjuvat tuholaisia ja parantavat kasvua.
Salaatit ja punajuuri: hyötyvät erilaisesta kasvutavasta ja juuristosta.
Kylvöohjeet ja -ajat:
Kevätkylvö: Esikasvata huhtikuussa sisällä tai kylvä suoraan avomaalle touko–kesäkuussa.
Kesäkylvö: Mahdollinen heinäkuun alkupuolelle, jolloin satoa saa myöhäissyksyllä.
Syyskylvö: Voidaan kokeilla leutoina alueina loppusyksyllä ennen maan jäätymistä, mutta varhaiskevään sato voi olla epätasainen.
Kylvä 1–2 cm syvyyteen, riviväli 50–60 cm, taimiväli 40–50 cm.
Hoito:
Pidä maa tasaisen kosteana ja lannoita kasvukauden aikana. Poista kellastuvat lehdet ja tarkkaile tuholaisia.
Korjuu:
Kerää nuoria lehtiä raakana käyttöön ja suurempia keitettynä. Poiminta voi jatkua pitkälle talveen pakkastenkin jälkeen.
Tällä hetkellä ei löydy tuotearvioita.
Kirjoita arvio